Nagłośnienie zewnętrzne - na czym polega?

Wiele osób zastanawia się, po co komu nagłośnienie w ogrodzie, jak działa, co można z nim zrobić oraz na czym w ogóle polega. Dziś postaramy się ten temat trochę rozjaśnić :)

Nagłośnienie zewnętrzne (zaraz po oświetleniu) jest kolejnym krokiem w dążeniu do stworzenia ciepłej i przytulnej, ale przede wszystkim FUNKCJONALNEJ przestrzeni wokół swojego domu. Ogród jest miejscem, w którym (niestety sezonowo) spędzamy mnóstwo wolnego czasu – czyli miejscem, w którym się relaksujemy. Jak głosi słynne powiedzenie – „Muzyka łagodzi obyczaje” – dzięki niej, jesteśmy w stanie znacznie łatwiej się zrelaksować – z resztą nie bez powodu jest ona narzędziem w bardzo wielu terapiach.

Nagłośnienie zewnętrzne działa w taki sam sposób, jak standardowe systemy wewnętrzne - cały system składa się po kolei ze:

  1. źródła dźwięku (czyli urządzenia, z którego odtwarzamy muzykę),
  2. wzmacniacza lub amplitunera (który przetwarza sygnał ze źródła oraz wzmacnia go do poziomu, który są w stanie „obsłużyć” przetworniki w kolumnach głośnikowych),
  3. przewodów głośnikowych (którymi biegnie sygnał elektryczny pomiędzy wzmacniaczem a kolumnami głośnikowymi),
  4. oraz oczywiście kolumn głośnikowych (potocznie zwanych głośnikami).

Różnice natomiast pomiędzy wewnętrznymi, a zewnętrznymi instalacjami są następujące:

  1. Nagłaśniamy zupełnie inną przestrzeń – dźwięk na dworze rozchodzi się zupełnie inaczej niż w środku – z tego właśnie powodu, niezbędne są specjalne konstrukcje, które są w stanie sprostać takiemu wyzwaniu. Między innymi praktycznie nie istnieje (lub jest bardzo zminimalizowane) zjawisko odbicia dźwięku, ponieważ w przeciwieństwie do zamkniętego pomieszczenia, na dworze nie ma np. ścian czy sufitu, od których dźwięk mógłby się odbijać, aby wrócić do nas z powrotem. Jednocześnie, pojawia się szereg innych, trudnych zjawisk fizycznych, które powodują, że przestrzeń zewnętrzna jest znacznie trudniejsza do poprawnego nagłośnienia.
  2. Na dworze panują bardzo specyficzne warunki – obecne są między innymi:
  • ekstremalnie niskie oraz wysokie temperatury,
  • wysokie poziomy wilgoci lub nawet woda lejąca się wprost na elementy systemu,
  • promieniowanie UV.

Czynniki te powodują, że elementy systemu nagłośnienia zewnętrznego muszą być wykonane w specjalny sposób – czyli tak, żeby były na nie odporne i żeby cieszyły nas pięknym dźwiękiem przez dłuuugie lata. Chociażby przewody głośnikowe – są potrzebne zupełnie inne niż w domu – tamte pod wpływem wilgoci i promieniowania UV rozpadłyby się prawdopodobnie w ciągu maksymalnie jednego roku. Przewody dedykowane do układania w ziemi, czy w ogóle na zewnątrz, mają specjalną powłokę, wykonaną z zupełnie innych materiałow - dzięki temu, są one bezpieczne i nie zagrażają im ciężkie warunki, z jakimi muszą się na codzień mierzyć, będąc praktycznie stale pod ich wpływem. Tak samo sprawa się ma w przypadku np. membran głośnikowych umieszczonych w kolumnach - muszą być one wykonane ze specjalnego materiału, po to, aby przetrwały ten ciężki sprawdzian.

Jakie obszary na posesji warto nagłośnić?

Zdecydowanie takie, w których spędzamy dużo czasu :)

Z pewnością obowiązkowy do nagłośnienia jest taras – spożywamy na nim posiłki, biesiadujemy ze znajomymi, czytamy książki czy też po prostu delektujemy się winem, podziwiając cudowne widoki, jakimi raczy nas piękne, zielone otoczenie.

Taka sama historia dotyczy np. altany grillowej – bowiem jest ona również miejscem biesiad, imprez, posiłków oraz spotkań ze znajomymi – tam również zdecydowanie przyda się przyjemna muzyka w tle. Tak samo wygląda sprawa np. z okolicami miejsca wyznaczonego pod ogrodowe palenisko lub ognisko.

Warto zadbać też o nagłośnienie w strefie relaksu – czyli tam, gdzie na przykład stoją leżaki, wisi hamak lub huśtawka, a może jest nawet jaccuzi lub sauna. Muzyka zdecydowanie sprzyja relaksowi, powodując, że wypoczywamy znacznie lepiej, niż bez niej. Wystarczy więc tylko włączyć ulubioną playlistę i zanurzyć się w błogim relaksie!

Jak działają nowoczesne systemy nagłośnienia strefowego?

W Loomenie korzystamy z innowacyjnych rozwiązań – po to, aby Wam, czyli naszym Klientom żyło się z nimi jak najwygodniej. Zatem, jeśli chodzi o instalacje nagłośnienia, wykorzystujemy nowoczesne, sieciowe systemy wielostrefowe (tzw. Multiroom), które pozwalają na znacznie więcej, niż rozwiązania dotychczasowe.

Cały myk polega na tym, że głośniki z każdej ze stref podłączone są do osobnego wzmacniacza (lub do jednego, ale wtedy musi to być specjalny wzmacniacz wielostrefowy), a wzmacniacze te są połączone z domową siecią (bezprzewodowo poprzez Wi-Fi lub przewodowo poprzez sieć Ethernet). Dzięki temu zyskujemy sporo korzyści:

  1. W każdej strefie można słuchać innej muzyki, z innego źródła, z innym poziomem głośności – sterowanie tymi parametrami odbywa się ze specjalnego panelu sterującego lub za pomocą smartfona lub komputera. Oczywiście jest też możliwe zsynchronizowanie wybranych stref w dowolnej konfiguracji w taki sposób, aby był w nich odtwarzany był ten sam dźwięk – otrzymujemy wtedy cudowne zjawisko, gdzie muzyka dosłownie podąża za naszymi krokami i gra tam, gdzie tylko pójdziemy (oczywiście w takim scenariuszu również możliwe jest niezależne sterowanie głośnością w każdej ze stref).
  2. Dzięki temu, że wzmacniacze mają dostęp zarówno do Internetu, jak i wewnętrznej sieci domowej, mamy tak naprawdę nieograniczony zasób źródeł, z których możemy odtwarzać muzykę. Do dyspozycji są tysiące stacji radia internetowego (każdy znajdzie coś dla siebie – większość z nich nawet nie ma przerw reklamowych), a jeśli mamy ochotę na coś konkretnego, to możemy skorzystać z dowolnego serwisu streamingowego (czyli np. Spotify, Tidal, Deezer, Apple Music itp.) i z pomocą smartfona odtwarzać w każdej strefie dowolne treści dostępne w tych serwisach. Oczywiście istnieje również możliwość połączenia bezprzewodowego w standardzie Bluetooth lub AirPlay – dzięki takiemu rozwiązaniu, na głośnikach może pojawić się dowolny dźwięk odtwarzany z naszego telefonu – czyli na przykład dźwięk towarzyszący materiałowi wideo. Oprócz tego wszystkiego, jest też opcja podłączenia przewodowego za pomocą przewodu i złącza AUX – pozwala to na odtwarzanie dźwięku z dosłownie dowolnego urządzenia źródłowego, czyli na przykład z laptopa w trakcie wieczornego seansu filmowego na tarasie.

Jakie są możliwości nagłośnienia zewnętrznego? Jakich produktów używać?

Na rynku dostępnych jest mnóstwo rozwiązań z zakresu nagłośnienia instalacyjnego – część z nich jest dedykowanymi rozwiązaniami do używania na zewnątrz. Wśród nich są głośniki imitujące np. kamienie, dzięki czemu można je w łatwy sposób ukryć na rabacie między roślinami. Jest też sporo kolumn głośnikowych wyposażonych w uchwyty do zamocowania na słupie czy np. ścianie na tarasie. Są nawet specjalne, zewnętrzne subwoofery (głośniki basowe), które zakopuje się pod ziemią – one naprawdę potrafią dodać kopa naszej muzyce. Przy takim rozwiązaniu, dźwięk produkowany przez system będzie podobny jakościowo (lub nawet lepszy) w porównaniu z typowym zestawem kina domowego. Jak widać, rozwiązań jest naprawdę mnóstwo, a my z ich pomocą tworzymy bardzo przemyślane, profesjonalne instalacje.